Eskiye Duyulan Özlemin Simgesi: Vintage!

Neyin Nesi Bu Vintage?

Cüzdanlarımızı sürekli olarak vintage deriden ürettiğimizi söylüyoruz. Peki ya tam olarak vintage ne anlama geliyor, vintage neden seviliyor da hayatımıza bu kadar yerleşti, kıyafetinden mobilyasına, aksesuarlarından cüzdanına kadar vintage nasıl oldu da girdi hiç düşündünüz mü? Neyin nesi bu vintage gelin birlikte bakalım;

Vintage kelime anlamı olarak kaliteli ve uzun ömürlü nesneleri ifade etmek için kullanılıyordu. Aslına bakarsanız ilk olarak vintage şarapla ilgilidir.  Fransızca “vendage” kelimesinin değiştirilmiş bir biçimidir, “bir mevsimde toplanan üzümler” anlamına gelir. Şarapların yıllanmasıyla kalitesinin artması sonucu vintage kaliteyi temsil eder hale gelmiştir.

Günümüzde ise eski dönemlere ait eşyaların günümüz koşullarıyla harmanlanarak marjinal nesnelere dönüşmesini ifade eder hale gelmiştir. Genellikle özgün, eşi benzeri olmayan parçalardan oluşan vintage el işçiliği ve yüksek kalitesiyle ön plana çıkmaktadır.

Şimdi biraz daha etraflı bir şekilde düşünelim;

Antikayla Vintage Aynı Şey Mi?

Bir nesnenin antika olabilmesi için en az 100 yaşında olması gerektiğini biliyor muydunuz?

Eski koleksiyon eşyası olan vintage yaşı, güzelliği, nadirliği, durumu, faydası, kişisel duygusal bağı ve/veya diğer benzersiz özellikleri nedeniyle toplanır veya istenir. İnsan toplumunda önceki bir dönemi veya dönemi temsil eden bir nesnedir. Bundan dolayı antika eşyalar, nesneler son derece kıymetlidir.

Bir nesne antikada kadar yaşlı değil ancak 20 yıldan fazlaysa işte vintage denilebilir. Daha çağa yakın olmasıyla öne çıkan vintage, teknolojinin ve tasarımların çoğalmasıyla birlikte çok çabuk tüketilen eşyaların yeniden kullanılabilmesi adına muhteşem bir fırsat doğmasına sebep olmuştur.

Şimdi de aklınıza retro geldi değil mi?

Retro, “yakın geçmişin eğilimlerinin, modlarının, modalarının veya tutumlarının bilinçli olarak türetilen veya taklit eden bir stil olarak tanımlar.  Retro nesnelerin yaşını ise 20 yıldan daha küçük olmasını bekleriz. Örneğin 1980’lerden veya 1990’lardan kalma giysiler retro olabilir. Yani retroyla anlatılmak istenen modası geçen bir nesnenin yeniden moda olmasıdır.

Retro stil, modası geçmiş bir stil veya yeniden moda haline gelen modadır. “Retro” kelimesi, “geriye doğru veya geçmiş zamanlarda” anlamına gelen Latince ön ekinden türetilmiştir. Özellikle retrograd kelimelerinde görüldüğü gibi, geleceğe doğru bir ilerleme yerine geçmişe doğru bir hareketi ifade eder ve geriye dönük olarak, geçmişe yönelik nostaljik (veya eleştirel) göz” anlamına gelmektedir.

Retro eşyaların eski olması gerekmez, yepyeni olabilirler, ancak kopyalamaya çalıştıkları zamanın veya ögenin tarzında yapılması gerekir. Bu nedenle, belki de retro ve nostalji arasındaki farkı düşünmenin en iyi yolu, nostaljinin keskin yapıya atıfta bulunması, retro ise görünümü ifade etmesidir.

Garbalia Vintage Cüzdan

Vintage tutkunu olan ekip üyemiz ise geçmişe duyulan özlem olarak tanımladı. Sahi! Gelecekte geçmişi arama çabası değil mi? Zamanla zorlaşan hayatlarımızdan kaçışın minik bir yöntemi esasında. Çocukken ne kadar mutlu olunduğu, eski bayramlara duyulan özlem gibi birçok mutlu ve güzel anıları çağrıştıran parçaları günümüze uyarlamak oldukça yaratıcı bir fikir gibi görünüyor.

Bizler de birer vintage tutkunu olduğumamız ve sizlere en kaliteli cüzdanları sunmak istememiz adına cüzdanlarımızı muhteşem vintage deri kullanarak imal ediyoruz. Eski giyim stilini daha çok kullananlardan tutun en modern stil düşkünü olanlara kadar vintage bambaşka bir sevgi oldu çıktı. Sıradışı dokusundan kaynaklanan çeşitli ton ve desen farklılıkları büyük bir kitle tarafından övgüyle karşılandı.  Vintage tarzı dekorasyon hayal gücü ve yaratıcılığı ön plana çıkarıyor. Siz de unutulan deriye yeniden hayatınızda yer açmak ister misiniz?

Sizler tarafından da sevilerek kullanılan vintage cüzdanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için ürünlerimizi inceleyebilir, yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

-%19
-%19
-%19
-%19
-%19
-%19
-%19
-%19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
1
👋 Merhaba,
Eskiye Duyulan Özlemin Simgesi: Vintage! ile ilgili bilgi almak ister misiniz?