RFID Korumalı Cüzdan

Teknoloji ilerledikçe, veri koruma etrafındaki konuşma giderek daha önemli hale geliyor. Parolalarımızı paylaşmamanın ve hesap bilgilerini dikkatli bir şekilde yönetmenin önemli olduğunu biliyoruz, ancak hassas bilgilerinizin bilginiz olmadan doğrudan cebinizden günlük yerlerde ihlal edilebileceğini biliyor muydunuz?

RFID Nedir?

RFID Radyo Frekansı Tanımlama anlamına gelir.  Bu radyo frekansı tanımlama teknolojileriyle birlikte veri aktarmak için radyo frekansı dalgalarının kablosuz olarak temassız kullanımı mümkün kılmaktadır. RFID teknolojisileri, günümüzde birçok sektörde kullanılmakta ve dünya genelinde yaygınlaşmaktadır. Otomotiv, akaryakıt, lojistik, perakendecilik, tarım, sağlık, ilaç, tekstil, enerji, kamu, üretim, güvenlik, turizm, finans ve bankacılık gibi birçok sektörde geniş uygulama alanlarında aktif ve yaygın durumdadır

 

RFID Teknolojisi Nasıl Çalışır?

RFID teknolojisinin birçok farklı türü, ekipmanı ve etiketleri mevcuttur. Ancak sıklıkla tercih edileni verileri tanımlayan bir antene bağlanmış mikroçip içine ekleyerek bilgilerin temassız şekilde okunmasıdır. Anten, çipin tanım bilgisini bir okuyucuya iletilebilmesini sağlar. Okuyucu RFID etiketinden yani mikroçipinden aldığı radyo dalgalarını dijital bilgiye dönüştürerek bilgisayar sistemine geçmesini sağlar. Böylece inanılmaz yararlı teknoloji bizlere sunulur.

 Dijitalleşen dünyada paranın yerini kartların aldığına şahit olduk. Özellikle yakın tarihte nakit para kullanımının oldukça azalmasıyla kredi ve banka kartları cüzdanlarımızın ev sahipliğini yapar hale geldi. Örneğin kredi kartlarımızda bulunan çipler “RFID Etiket” özelliği taşımaktadır. Temassız pos makineleri veya kart kopyalama cihazları ile çipteki bilgilere kolayca erişilebilir ve para çekme veya kart bilgileri kopyalama işlemleri yapılabilir. Gelişen teknolojiyle birlikte hemen herkesin kredi kartlarında temassız özelliği aktif haldedir. Doğrusu bu temassız özelliğin pandemi günlerinde oldukça sağlıklı ve akılcı bir çözüm olduğunu söylemeden geçemeyiz. Bu RFID teknolojisinin kullanışlı olmasının yanı sıra malesef tehlike ve saldırılara karşı savunmasızdır.

Banka kartlarınız, pasaportunuz bilgileri RFID çipleri depolar. Dijital suç çeteleri kolaylıkla belirli bir mesafe dahilinde bilgilerinizi tarayabilir ve çalabilir.

Kredi Kartı Bilgileri Nasıl Çalınır?

Bir RFID kullanıcısının en büyük tehdidi, “skimmers” adıyla bilinen dijital hırsızlardır. Yoldan geçenlerden kredi kartı numaralarını, son kullanma tarihlerini ve CVV kodlarını almak için RFID tarayıcı adı verilen cihazları kullanırlar. Bu tarayıcılar, hırsızlık için dijital ilerlemeyi kullanan geleneksel RFID teknolojisinden yararlanmaktadır. “Skimmer” terimi, bu kişilerin sadece birkaç dakika boyunca sokakta bir yabancının yanında yürüdükleri aşırı kolaylıktan türetilmiştir. Elektromanyetik alan nedeniyle, RFID tarayıcı ile cüzdanınız arasında fiziksel bir temas bile gerekmez!

Bir skimmer kart bilgilerini aldıktan sonra, onu kullanmak nispeten basit bir işlemdir. Suçlular, bir kart mıknatıslama aracı kullanarak verileri yeni bir karta aktarabilir. Skimmer daha sonra hesaplarınıza erişebilir ve kartı saniyeler içinde kullanabilir. İnanması güç ancak bu makinelerin elde edilmesi de çok zor veya pahalı değil. Bir kart okuyucuya veya mıknatıslama aracına ödeyecek parası olan herkes, endüstri veya amaçtan bağımsız olarak bir kart satın alabilir. Bir kredi kartı okuyucusu çevrimiçi olarak yaklaşık 50 $ ve kart mıknatıslama aracı yaklaşık 300 $ karşılığında satın alınabilir. Böylesine tehdit ortamından ancak bir RFID engelleme cüzdanıyla korunabilirsiniz.

 

RFID Engelleme Cüzdanı Nedir?

Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden dijital hırsızlar pasaport ve kredi kartlarınızdaki bilgileri tarayabilmek adına RFID okuyucu kullanırlar. Bu RFID okuyucular yine radyo frekanslarını kullanarak belirli bir mesafeden bilgilerinizi tarayabilir. İşte böylesine korkunç bir güvenlik açığını önleyebilmek adına imal ettiğimiz Garbalia RFID korumalı cüzdanlar, radyo dalgalarını engelleyebilen veya büyük oranda kesintiye uğratabilen özel malzemeden tasarlanmıştır.

Tabi ki banka kartları da geliştirip iyileştiriliyor ve her kartı RFID okuyucu tarayamıyor ancak kimin daha süpersonik teknoloji kullandığı biraz şansa kalmış gibi görünüyor. Bu nedenle tehlike açıkken önlem almak daha akılcı bir yaklaşım olacaktır.

 Ve bize sorarsanız, güvende olmak üzgün olmaktansa daha iyidir! Dahası, veri hırsızlığının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu, dolayısıyla asla yeterince güvende olamayacağınız bilinen bir gerçektir.

RFID Korumalı Deri Cüzdanın Özellikleri

RFID cüzdanlar radyo dalgalarının taranmasını engelleyen malzemeler kullanılarak üretilir. Garbalia RFID Engelleyici Cüzdanlar karbon fiber veya metalden yapılmış bir katman veya ambalaj içerir. Bu RFID engelleme cüzdanlarındaki bu özel katman , elektromanyetik alanların içinde RFID çipleri bulunan kartlarınıza ulaşmasını engeller . Bu blendajda kullanılan karbon fiber veya metal, iletken bir malzeme olarak kabul edilir. İletkenlik ölçümü, elektrik yüklerinin (veya ısının) bir malzeme içinden aktarılmasının kolaylık düzeyini belirler. Bir RFID engelleme cüzdanının bu koruyucu tabakası, gelen elektromanyetik dalgaları bir skimmers RFID tarayıcısından alır ve cüzdanın etrafına yayar, ancak siperden girişi reddeder. Bu işlem, RFID cüzdanlarının skimmerleri dışarıda ve kredi kartlarınızı güvende tutma şeklidir. Değerli RFID gömülü öğelerin güvenli olması için cüzdanın içinde olması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bir RFID engelleme cüzdanının yanında (aynı cepte bile olsa) sadece yakınlık hassas bilgileri güvende tutmayacaktır!

Neden Bir RFID Korumalı Cüzdana İhtiyacınız Var?

RFID tarayıcılardan gelen frekans dalgaları giysilerinizden, çantanızdan veya sırt çantanızdan ve cüzdanınızdan geçecek kadar güçlüdür. Bu nedenle, RFID tarayıcıları engellemek için RFID koruyucu cüzdana sahip olmak çok önemlidir. İşimiz, mevkimiz veya mali durumumuz ne olursa olsun, RFID gömülü öğeleri olan cüzdanlar ile her birimiz hassas verilerin çalınması riskini minimuma indirgeyebiliriz. Bir RFID koruma cüzdanının basit bir şekilde kişisel bilgi ve verilerimizi korumasıyla güvenli ve endişesiz bir hayat sürebilirsiniz.

RFID’nin arka planını, hırsızlar tarafından kişisel kredi kartınızı ve diğer kişisel belge ayrıntılarınızı gözden geçirmek için nasıl kullanılabileceğini anlatan blogumuz umarız sizleri mutlu etmiştir.

Size şık ve etkili koruma sağlayacak kaliteli malzemelerle yapılmış, Garbalia RFID hırsızlık önleyici cüzdanların bir dizi güzel tasarımını keşfetmek için mağazamıza göz atmayı unutmayın. Aklınıza takılan diğer sorular için lütfen bizimle iletişim kurun. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

 

-%40
-%30
-%30
-%30
-%40
-%40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
1
👋 Merhaba,
RFID Korumalı Cüzdan ile ilgili bilgi almak ister misiniz?